Historia

HISTORIA SPARTY LEŻAJSK

Klub piłkarski „Sparta Leżajsk” istnieje od 15.04.2016 r., lecz geneza jego powstania sięga czasów wcześniejszych.

W 2011 r. zrodził się pomysł, by utworzyć Szkółkę Piłkarską MOSiR Leżajsk dla najmłodszych mieszkańców powiatu leżajskiego. Przyczyną pojawienia się takiego zamysłu był sukces chłopców z Leżajska osiągnięty w Turnieju Tymbark.

10 marca odbył się pierwszy trening w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Leżajsku, w którym uczestniczyło tylko 8 chłopców. Pierwszym trenerem, który zaczął uczyć młodych adeptów rzemiosła w piłce nożnej był Tomasz Szmuc. Mając bardzo duże doświadczenie piłkarskie oraz właściwe podejście do dzieci – stał się dla wielu chłopców wzorem.

W miarę upływu czasu adeptów przybywało. Wówczas to, aby raczkująca Szkółka mogła się rozwijać, potrzebne było zaangażowanie rodziców. Dzięki nim zakupiono pierwszy sprzęt potrzebny do nauki gry w piłkę.

1 lipca na stadionie miejskim w Leżajsku odbyło się pierwsze oficjalne zakończenie sezonu Szkółki Piłkarskiej MOSiR Leżajsk, w którym wzięło udział 17 wychowanków.

W sierpniu po przerwie wakacyjnej Szkółka wznowiła działalność. Rozpoczęcie roku szkolnego spowodowało, że wieść o Szkółce szybko rozeszła się wśród uczniów. Liczba uczestników wzrosła dwukrotnie. W tym samym roku pierwsze uczestnictwo w turnieju, który odbył się w Budziwoju (Grunwald Cup). Pierwszy sukces: 3 miejsce i statuetka najlepszego bramkarza turnieju dla naszego zawodnika. Taki sukces był jak woda na młyn dla młodych adeptów piłki nożnej. Spragnieni wygranych sprawili, że szybko zostali zauważeni na arenie Szkółek w województwie. Nic nie wskazywało, że przyszłość nowo powstałej szkółki piłkarskiej stanie pod znakiem zapytania.

Niestety ta chwila nadeszła w roku 2012 kiedy to nasz trener Tomasz Szmuc nabawił się kontuzji, a dodatkowo decyzje władz sprawiły, że Szkółka Piłkarska MOSiR Leżajsk stanęła przed widmem likwidacji. W tym momencie znowu na wysokości zadania stanęli rodzice trenujących dzieciaków, którzy w dniu 29 listopada udali się na Sesję Rady Miasta Leżajsk, by walczyć o dalsze funkcjonowanie Szkółki. Przedstawili sytuację Radnym oraz Burmistrzowi. Wielu z zebranych poparło stanowisko rodziców. Początkiem grudnia rodzice otrzymali pismo Pana Burmistrza, które jednoznacznie określiło, że Szkółka istnieje nadal. Tymczasem wrócił do zdrowia Tomasz Szmuc. Chłopcy spragnieni byli sukcesów. Kwestią czasu stawały się wygrane w wielu turniejach, w których brali udział nasi zawodnicy wspierani przez grupę rodziców bardzo mocno angażującą się w tamtym okresie w działalność.

Rok 2013

przyniósł informację, że mimo zapewnień Szkółka Piłkarska MOSiR Leżajsk przestanie istnieć.

29 czerwca na stadionie odbyło się uroczyste zakończenie sezonu 2012/13 z równoczesnym zakończeniem działalności Szkółki. Nie oznaczało to jednak końca tej grupy i niemożności gry w piłkę naszych dzieci. Zakończył się tylko pewien okres, a karty historii stanęły otworem przed Stowarzyszeniem, jakie rodzice założyli aby nadal kształtować charaktery i właściwe postawy dzieci, oraz dbać o ich rozwój nie tylko fizyczny.

5 lipca odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia, w którym wzięło udział 18 osób. W tym właśnie dniu została utworzona „Szkółka Piłkarska Pogoń Leżajsk”. Nazwa nasuwała się sama i została przegłosowana jednomyślnie. Jedynym klubem funkcjonującym na terenie miasta była Pogoń Leżajsk, więc wybór był oczywisty. Został uchwalony Statut i powołany komitet założycielski w składzie: Waldemar Tłuczek, Krystian Bryniarski i Grzegorz Dmitrowski. Zgłoszono kandydatury do Zarządu, który na swoim pierwszym posiedzeniu utworzył następujący skład:
Krystian Bryniarski – Prezes
Waldemar Tłuczek – Wiceprezes
Grzegorz Dmitrowski – Skarbnik
Marcin Szmuc – Członek
Grzegorz Baj – Członek

Jedną z pierwszych decyzji było podpisanie z Zarządem Pogoni Leżajsk umowy o współpracy. Założenia mówiły o szkoleniu młodzieży jako zaplecze klubu seniorskiego.

Tego samego roku podczas wakacji odbył się w Dąbrowicy pierwszy obóz sportowy dla dzieci ze Szkółki Piłkarskiej „Pogoń Leżajsk”.

Rok 2014

Szkółka Piłkarska „Pogoń Leżajsk” jako Stowarzyszenie funkcjonuje już drugi rok. W tym czasie nastąpił znaczny rozwój. W klubie trenuje już ok. 80 dzieci. w trzech kategoriach wiekowych. Zawodnicy przystąpili do rozgrywek ligowych. W Grodzisku Górnym odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne rodziców dzieci trenujących w klubie, co jeszcze bardziej scaliło cały zespół i utwierdziło w przekonaniu, że idziemy dobrą drogą. W grudniu został zorganizowany pierwszy Halowy Turniej piłki nożnej „Leżajsk CUP”.

2014 rok zakończył się zmienionym składem Zarządu. Na wskutek rezygnacji 18.07.2014 r. z pełnionego stanowiska Prezesa Krystiana Bryniarskiego i dokooptowaniu nowego członka Andrzeja Wylazia ukonstytuował się Zarząd w składzie:
Waldemar Tłuczek – Prezes
Grzegorz Baj – Wiceprezes
Grzegorz Dmitrowski – Skarbnik
Marcin Szmuc – Członek
Andrzej Wylaź – Członek

Rok 2015

Upłynął już w cyklicznym rytmie: Leżajsk CUP, rozgrywki ligowe, turnieje zakończenie sezonu w formie pikniku rodzinnego, obóz letni, mikołajki.

Do ważniejszego wydarzenia doszło wiosną 2015, kiedy to została podpisana pierwsza umowa transferowa. Naszym wychowankiem zainteresowała się „Stal” Stalowa Wola. Jego umiejętności dały mu powołanie do kadry podkarpacia kadetów, z którą zdobył wicemistrzostwo Polski. Nasi zawodnicy zostali również zauważeni w działającej w Rzeszowie Akademii Młodych Orłów do której zakwalifikowało się sześciu chłopców w swoich kategoriach wiekowych.

Rok 2016

15 kwietnia - historyczna data w działalności Stowarzyszenia. Tego właśnie dnia podczas Walnego Zjazdu Członków podjęto decyzję o zakończeniu współpracy z klubem Pogoń Leżajsk. Nastąpiła konieczność zmiany nazwy. Spośród wielu wysuniętych propozycji została przegłosowana „Sparta” Leżajsk. Tym samym w Leżajsku pojawił się drugi klub piłkarski. Nazwa nie do końca przypadkowa, gdyż w latach 1957 – 1963 istniał w Leżajsku klub o tej nazwie.

25 kwietnia – zostaje zatwierdzone nowe logo, obowiązujące do dnia dzisiejszego.

W czerwcu zostaje podpisana umowa partnerska z jednym z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce: Legią Warszawa.

Sparta Leżajsk została pozytywnie oceniona jako klub dobrze rozwijający się i posiadający ogromny potencjał. W konsekwencji powstaje w Leżajsku przedszkole piłkarskie działające w ramach Fundacji Legia Soccer Schools. Od tego momentu zostaje powiększona oferta dostępu do treningów, ponieważ w zajęciach mogą uczestniczych dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

11 września na stadionie miejskim w Leżajsku odbył się pierwszy trening piłkarskiego przedszkola. W uroczystości wzięło udział ok. 200 osób oraz zaproszeni goście: wśród których znaleźli się przedstawiciele Legii Warszawa - manager projektu Marcin Harasimowicz, koordynator sportowy piłkarskich przedszkoli w Legii Warszawa Daniel Jezierski, a także Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Zdzisław Leśko, Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Leżajsku Wojciech Surma oraz Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku Zbigniew Trębacz. Goście wraz z prezesem Klubu Waldemarem Tłuczkiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi.

Rok 2017

10 luty z przyczyn osobistych rezygnację składa Prezes Waldemar Tłuczek. Zebranie Zarządu tego dnia zgodnie ze Statutem dokooptowuje nowych członków i ustala następujący skład:
Grzegorz Baj – Prezes
Piotr Miazga – Wiceprezes
Grzegorz Dmitrowski – Skarbnik
Wanda Partyka – Członek
Mateusz Niemiec – Członek

W klubie trenuje już ok. 160 dzieci w siedmiu kategoriach wiekowych. Na stałe wpisał się już w kalendarz imprez turniej „Leżajsk CUP”. W tym roku to już jego IV edycja. Dzięki sukcesom osiąganym na turniejach, marka „Sparta Leżajsk” staje się coraz bardziej rozpoznawalna. Powoduje to, że do Leżajska przyjeżdżają klasowe zespoły na turniej, który rozgrywany był przez trzy kolejne weekendy.

24 czerwca – zakończenie sezonu połączone z piknikiem rodzinnym na leżajskim stadionie. W imprezie wzięło udział ponad 400 osób, co mobilizuje Zarząd Klubu do dalszej pracy na rzecz dzieci i młodzieży.

16 lipca - udział w VIII Memoriale oldboyów im. Józefa Hajdasza w Kuryłówce. W w/w turnieju nasz zespół składający się z członków zarządu, trenerów i rodziców dzieci trenujących w klubie po meczach, w których nie brakowało emocji zajął I miejsce pokonując w finale drużynę z Ukrainy - KS Nowojaworowsk.

Sierpień – do najwyższej ligi rozgrywkowej na podkarpaciu przystępuje już 6 drużyn w swoich kategoriach wiekowych.

Rok 2018

W Sparcie trenuje ok. 170 młodych piłkarzy w ośmiu grupach wiekowych, od rocznika 2002 do 2011 oraz trzech grupach wiekowych roczniki 2011 do 2015 w przedszkolu Legia Soccer Schools pod patronatem wielokrotnego Mistrza Polski Legii Warszawa. Adepci klubu brali udział w rozgrywkach I Podkarpackiej Ligi Piłki Nożnej. Oprócz regularnych rozgrywek wynikających z terminarza PZPN, młodzi piłkarze brali udział w licznych turniejach, w których odnosili sukcesy i zajmowali czołowe miejsca. O sukcesach i umiejętnościach adeptów klubu, świadczy fakt dużego zainteresowania zawodnikami ze strony profesjonalnych klubów takich jak Stal Stalowa Wola, Stal Rzeszów, Resovia Rzeszów, Karpaty Krosno, Siarka Tarnobrzeg, w których już kilkunastu zawodników kontynuuje swój rozwój. Duży talent, ciężka i sumienna praca oraz ogromny wkład trenerów spowodowały również powołania do Kadry Podkarpacia.

23 czerwca mimo niesprzyjającej aury członkowie klubu rozegrali ostatnie mecze sezonu piłkarskiego 2017/2018, po których tradycyjnie odbył się piknik rodzinny z udziałem sponsorów oraz przedstawicieli władz miasta i powiatu.

8 lipca w Kuryłówce odbył się IX Memoriał Józefa Hajdasza, w którym kolejny raz udział wzięła broniąca tytułu zeszłorocznego zwycięzcy drużyna Sparty Leżajsk, reprezentowana przez członków zarządu, trenerów, rodziców a także zawodników. Tym razem drużyna ostatecznie zajęła II miejsce ulegając w finale drużynie z Ukrainy.

22 grudnia na hali sportowej w Przeworsku odbyły się Mistrzostwa Podkarpacia w Futsalu kat. U14. Najlepszą drużyną tego turnieju została Sparta Leżajsk, która w finale wygrała z SMS Jarosław. Najlepszym bramkarzem turnieju został zawodnik Sparty Jakub Szpila.

Rok 2019

4 maja w zaprzyjaźnionym Zespole Szkół Licealnych w Leżajsku odbył się Walny Zjazd Członków Stowarzyszenia, w trakcie którego zmieniono władze klubu. W związku z rezygnacją z funkcji wieloletniego skarbnika Grzegorza Dmitrowskiego oraz członka zarządu Wandy Partyki, do zarządu w drodze głosowania wybrano Tomasza Stawarza i Pawła Niemczyka. Od tego czasu do chwili obecnej władze klubu przedstawiają się następująco:
Grzegorz Baj – Prezes
Piotr Miazga – Wiceprezes
Tomasz Stawarz – Skarbnik
Paweł Niemczyk – Członek
Mateusz Niemiec – Członek

Rok 2020

Rok specyficzny, który zapisze się w kartach historii nie tylko klubów piłkarskich. W lutym zdążył się odbyć VII „Leżajsk CUP”. Później nastąpiła narodowa kwarantanna. Pierwszy raz od początku istnienia klubu nie odbyło się tradycyjne zakończenie sezonu. Rozgrywki ligowe rozgrywane były „w kratkę”.

Wszyscy chcieli aby ten rok jak najszybciej się zakończył. Mimo nie sprzyjających okoliczności Zarząd Klubu zgłosił do rozgrywek I Ligi Podkarpackiej 7 drużyn w kategoriach Junior Starszy, Trampkarz Młodszy, Młodzik Starszy, 2 drużyny Młodzik Młodszy, Orlik Starszy, Orlik Młodszy. Ponadto przygotowania do rozgrywek przez udział w treningach prowadzone są w kategorii Żak Starszy, Żak Młodszy, Skrzat. Końcem roku dzięki decyzji PZPN mimo obostrzeń kontynuujemy treningi w których bierze udział ok. 170 zawodników
w 10 kategoriach wiekowych. Klub Sparta Leżajsk zatrudnia sześciu trenerów.

Rok 2021

Początek roku tradycyjnie w lutym rozpoczynamy kolejnym turniejem „Leżajsk CUP”. To już VIII edycja. Dwie drużyny rocznika 2010 wystawione przez Spartę Leżajsk zajmują dwa pierwsze miejsca. Dzięki temu można patrzeć w przyszłość z optymizmem.

Działalność Klubu ma w głównej mierze zapewnić dzieciom warunki do właściwego spędzania wolnego czasu poprzez zapewnienie im udziału w treningach, rozgrywkach, obozach i innych przedsięwzięciach, przez co dzieci rozwijają się pod względem psychofizycznym, uczą się m.in. „dobrego” współzawodnictwa, systematyczności i odpowiedzialności, podnoszą swoją sprawność fizyczną oraz umiejętności dążąc do określonego celu.

Sparta utrzymuje się ze składek członkowskich oraz dzięki wsparciu instytucji i osób prywatnych.

Stowarzyszenie ma swoją siedzibę na stadionie miejskim w Leżajsku i reprezentuje barwy tego Klubu w rozgrywkach ligowych i turniejowych.

Drużyny występują w rozgrywkach mistrzowskich ZPN Podokręgu Rzeszów, osiągając dobre wyniki.

Stowarzyszenie organizuje obozy sportowe, turnieje, mikołajki, a zakończenie sezonu odbywa się w ostatnim tygodniu czerwca. Lipiec jest czasem odpoczynku od piłki a w sierpniu rozpoczynają się systematyczne treningi piłkarskie. Corocznie wydawany jest kalendarz plakatowy ze sponsorami Klubu.

Tak dużego rozwoju i sukcesów nie osiągnąłby klub, gdyby nie zaangażowanie jego Zarządu, determinacja i zaangażowanie dzieci, a przede wszystkim rodziców. Nieocenione jest także wsparcie władz miasta i powiatu Burmistrza Leżajska Ireneusza Stefańskiego, Starosty Leżajskiego Marka Śliża oraz Dyrektora MOSiR w Leżajsku Wojciecha Surmy, wszystkich sponsorów
i licznych przyjaciół, których udało się pozyskać dzięki dużemu zaangażowaniu osób działających w klubie.